Блог Юлії Гладкої
Розвиток професійної компетентності учнів
«Розвиток професійної компетентності учнів на уроках професійної підготовки (розробка електронних засобів навчання)»
Викладач
спецпредметів вищої категорії,
«викладач-методист»
Юлія ГЛАДКА
З впровадженням інноваційних технологій і нововведень в організації праці відбулися значні зміни. Це і комп’ютеризація виробництва, зменшення числа робочих місць, і встановлення нового сучасного обладнання. У зв'язку з цим змінилися і вимоги до робітників. Вони мають бути здатними до швидкого освоєння професії на виробництві та адаптації до технологічних і організаційних нововведень. Професійна підготовка такого робітника потребує нових підходів до організації навчання, зміни процесу професійної підготовки, застосування сучасних і ефективних технологій навчання, головним результатом якого є здатність робітника до самовдосконалення, швидка адаптація до змін на виробництві.
Сучасні комп’ютерні технології дозволяють викладачам у процесі підготовки до уроку поліпшити процес викладання матеріалу.
Інформатизація є необхідною умовою удосконалювання навчального процесу, тому що з її розвитком відбувається відновлення змісту і форм навчальної діяльності як педагогічних працівників, так і учнів. Інформатизація передбачає використання в навчальному процесі різноманітних комп'ютерних технологій, які вважаються інноваційними.
Комп'ютерні технології є ефективним інструментом для розвитку нових форм і методів навчання, що підвищують якість освітніх послуг.
Використання електронних засобів навчання під час проведення уроків теоретичного і виробничого навчання стимулює підтримання у учнів високого рівня пізнавального інтересу до предмету, сприяє його ефективному засвоєнню та дає можливість педагогу формувати інтелектуальний і творчий розвиток учнів.
Саме тому впровадження новітніх педагогічних та інформаційних технологій, використання нових засобів навчання (створення електронних підручників та зошитів, нових програмно-методичних комплексів) для підвищення ефективності навчання та якості знань здобувачів освіти при вивченні спеціальних предметів інфраструктурного напрямку є актуальним і перспективним, та зумовили вибір теми дослідження «Розвиток професійної компетентності учнів на уроках професійної підготовки (розробка електронних засобів навчання)».
Предмет дослідження – методика підвищення якості знань здобувачів освіти у процесі вивчення спеціальних предметів інфраструктурного напрямку з використанням електронних засобів навчання.
Мета дослідження – сприяти якісному засвоєнню навчального матеріалу й розвитку особистих творчих компетентностей учнів на уроках спецдисциплін; формуванню практичних вмінь і навичок, активізації творчої діяльності та залучення учнів до активної\ самостійної діяльності.
Відповідно були визначені завдання:
‒ проаналізувати використання сучасних педагогічних програмних засобів із спеціальних предметів з точки зору їх дидактичного призначення та порівняти навчальні можливості традиційних та електронних засобів навчання у контексті дидактичних функцій комп'ютера в навчальному процесі;
‒ розробити методику застосування електронного підручника та електронних робочих зошитів,
Для вирішення поставлених завдань застосовуються такі методи:
‒ Проводити різні типи уроків, які розвивають творчу компетентність.
‒ Застосовувати сучасні інформаційні технології та програмне забезпечення
‒ Поглибити знання про формування життєвих творчих компетентностей на уроках спецдисциплін.
‒ Навчити учнів використовувати свої знання в сучасних умовах.
‒ Створення електронних робочих зошитів та посібників із завданнями, що сприятимуть формуванню в учнів уміння бачити проблему та нестандартно її розв’язувати
‒ Здійснювати моніторингове дослідження рівня сформованості творчої компетентності при впровадженні інноваційних інформаційних технологій.
Теоретичне та практичне значення досвіду полягає в доведенні необхідності та доцільності застосування електронних засобів навчання як методичних комплексів з метою формування стійкого пізнавального інтересу до навчання та підвищення якості знань здобувачів освіти.
Однією з умов підвищення ефективності вивчення спецдисциплін є побудова процесу навчання на технологічній основі. Для цього створюються комфортні умови навчання, де кожен учень відчуває свою успішність, інтелектуальну спроможність, формується як творча особистість.
З метою розвитку особистості необхідним є використання інноваційних прийомів та методів у навчально-виховній діяльності. Впровадження ІТ дозволяє збільшити процент засвоєння матеріалу, оскільки впливає не лише на свідомість, а й на його почуття; дозволяє створювати практичні, життєві ситуації, у яких учні діятимуть самостійно, дає можливість їм самостійно приймати рішення, вчитися активно і ділитися знаннями; сприяє гнучкості і відкритості до пошуку нових ідей; відповідає потребам учнівського колективу, формуючи навички роботи в групах; учить брати на себе ініціативу й відповідати за конкретні результати.
Реалізувати поставлену мету можливо створивши умови для розвитку й самореалізації кожної особистості враховуючи рівень комунікативної компетенції учнів; впровадження інтерактивних прийомів у процес навчання. Тому основними формами навчання є групова та індивідуальна. Застосування інноваційних технологій у формуванні комунікативної компетентності здійснюється впроваджуючи проблемні ситуації, комунікативні творчі завдання, асоціативні кола, впровадження технології проектного навчання, використання технології колективно-групового навчання та змішане навчання (традиційне, самостійне та онлайн навчання).
Сучасний урок не може бути створений за шаблоном, оскільки це завжди живий, динамічний процес. І тому сьогодні особливими вимогами до вчителя-професіонала стають не тільки глибокі знання, сформовані педагогічні вміння та навички, високий рівень культури, розвинені особистісні якості, а й бажання працювати в атмосфері творчості. Основною діяльністю викладача спецпредметів є подання цікавого, змістовного, зрозумілого матеріалу формуючи життєві компетентності з застосуванням сучасних інформаційних технологій та програмного забезпечення.
Фахівець сьогодні, це людина яка володіє сучасними інформаційними технологіями, може трансформувати отримані знання в інформаційні проекти здатна працювати в команді, креативна, комунікативна, готова до освіти в продовж життя, Що б підготувати такого фахівця необхідно зорієнтувати освітній процес на активну, самостійну роботу учнів.
Використання на уроках спецдисциплін інноваційних технологій сприяє професійному зростанню вчителя, змінює атмосферу на уроці, викликає робочий настрій в учнів, розвиває і формує творчі здібності учня, їхню здатність до самостійної інтелектуальної праці, закладає навички роботи з різними інформаційними джерелами, привчає до групової роботи, покращується якість набутих знань і, що є дуже важливим, збуджує інтерес до поглибленого вивчення дисциплін, розуміння її сучасних проблем і шляхів їх вирішення.
Одним з елементів дидактичного забезпечення є електронні робочі зошити. Функції що виконують робочі зошити в рамках освітнього процесу наступні: навчальна, розвивальна формуююча та контролююча. Навчальна передбачає формування в учнів необхідні знання та навички, розвивальна сприяє розвитку уваги, формуюча функція формує в учнів навички до самоосвіти, контролююча для контролю і самоконтролю знань та умінь слухачів.
Робочі зошити можна використовувати у дистанційному навчанні, для виконання домашніх робіт, для роботи в класі. Зошити можуть бути як у друкованому вигляді, які спрямовані на виконання різних завдань в рамках освітнього процесу (опорний конспект лекцій, практичні заняття, самостійна робота та завдання для самоконтролю), так і в електронному, як дидактичний засіб комплексного призначення, що є частиною навчально-методичного комплексу з дисципліни. Такий зошит є помічником для учнів і є потужним засобом для самостійної роботи.
В своїй роботі я досить активно використовую електронні робочі зошити та посібники. Хоча ідея застосування їх і ненова, використання таких засобів дозволяє не тільки наситити учня готовою інформацією, але й розвивати інтелектуальні, творчі здібності учнів, самостійно працювати з різними джерелами інформації, оперативно приймати рішення (Додаток А).
Щоб учень міг усвідомлено і самостійно працювати з електронними посібниками, виконувати певні завдання, він може використовувати посилання, які дають миттєвий доступ до теоретичних відомостей. Посібники містять вступ, який роз’яснює як працювати, які завдання виконувати, та який матеріал має гіперпосилання (Додаток Б).
Електронні посібники розкривають теоретичний матеріал (дод.В), дають навички працювати в команді (дод.Г), розкривати індивідуальні можливості (дод.Д) та перевірити свої знання за допомогою карток самоконтролю (дод.Е).
Скориставшись гіперпосилання в електронному посібнику можна також переглянути презентацію до теми (дод.Ж), прослухати відеоматеріал, який підібраний та створений сумісно з учнями та вчителем (дод. К).
Відпрацювання професійних вмінь і навичок на уроках ЛПЗ, я проводжу з використанням Електронних робочих зошитів (ЕРЗ). В таких зошитах учні працюють як в електронному варіанті, так можуть використовувати його і в роздрукованому вигляді (додаток Л). ЕРЗ створюю різних видів, наприклад ті що містять інструкційну картку (дод. М) з методикою та рекомендаціями до виконання, а також з вказаними гіперпосиланнями, перейшовши на які учень може відразу виконувати завдання по актуалізації знань чи передивитись порядок виконання завдання, наприклад заповнення первинних документів, сам же документ учень заповнює на бланках типових форм або за допомогою табличного процесора Microsoft Excel (дод Н) та заносити інформацію застосовуючи систему І-С підприємство. Електронні робочі зошити в Flip Builder учні використовують під час виконання ЛПЗ. Інший ЕРЗ я використовую при розв’язанні практичних ситуацій. Завдання виконуються в електронній формі відразу на сторінках такого зошита. У сучасному світі однією з найважливіших компетенцій фахівця є вміння «керувати інформацією». Це означає здатність знайти, вибрати необхідну інформацію з різних джерел. Тому кожна практична ситуація містить посилання на нормативні джерела (дод. О).
Учні повинні вміти не лише опрацьовувати новий матеріал, а й пов’язувати його з іншою інформацією, оцінювати актуальність і якість. Так за посиланням перевіряють самостійно розрахунки в онлайн-калькуляторі (дод. П).
За допомогою редактора MyTest, Live Worksheets, Canva, Wizer.me, learningapps, «НаУрок», що знаходяться як посилання на сторінках робочих зошитів ( чи у вигляді вільних аркушів), учні виконують тестові завдання як для формуючого, так і для підсумкового оцінювання. Робота з такими ЕРЗ значно полегшує моменти перевірки та отінення знань учнів (дод.Р).
Величезну роль відіграють такі активні методи навчання, як рішення ситуаційних завдань, спілкування, дискусії, виконання проектів, пошукова робота тощо. Саме такі методи я використовую при створені електронних засобів навчання.
На сьогоднішній день активно використовую свої ЕРЗ та електронні посібники під час дистанційного навчання на уроках теоретичного та практичного навчання, в позаурочній діяльності під час проведення бліц-турнірів, інтелектуальних ігор. Застосування інноваційних технологій значно підвищує рівень розвитку і якість знань здобувачів освіти за умови забезпечення сучасними засобами навчання.
Упровадження в навчальний процес електронних засобів навчання допомагає розвинути творче мислення і привернути інтерес учнів до важливих питань у подальшій професійній діяльності, підвищити ефективність навчально-пізнавальної діяльності учнів.